Measuring range:
Resolution 0,1 / 0,01 / 0,001 pH
Backlit coloured high-definition graphic display.
Data logger auto and manual, up to 1000 savings in GLP
Online guide multilanguage
Alphanumeric password
Graphic calibration report
Without electrode, S7 / BNC cable, NT 55 temperature probe, electrode holder support, magnetic stirrer with adjustable speed, external keyboard, colored pads, USB cable, and power supply.
Optional accessories are available for purchase separately. If you require a customised solution, please contact our technical specialists by selecting the "Add to enquiry" button and using our enquiry form or at sales@lasec.com.
Installation, training and special delivery requirements, such as the need for tail-lift trucks and additional labour and installation for large equipment and hazardous material (Hazmat) packaging, are chargeable in addition to standard freight and will be quoted separately before dispatch.
Online ordering is currently limited to South African customers, but our full range is still available. If you are ordering from outside South Africa, please log an enquiry or email internationallabsales@lasec.com, and our international sales team will gladly assist you through our traditional sales channels.
Digital benchtop pH meter and ion meter with microprocessor, resolution ± 0.1 / 0.01 / 0.001 pH. Large backlit color graphic display. Manual or automatic temperature compensation with NT 55 probe. Manual and automatic data logger function. Memory / recall up to 1000 data with date/time according to GLP. Automatic calibration from 1 to 5 points for pH according to GLP with date and time. Buffers selectable NIST, USA, DIN, or user-definable (5 values). ISE calibration from 2 to 5 points. Calibration report and innovative graphical representation of sensor conditions. Visualization on the display of the buffers used for calibration and of the electrode status. Intuitive management of parameters via icons. Multilingual menu. Entering company data, operator ID, sample ID, and sensor ID via external keyboard (included). Functions for setting alarms and display in analogue format, "Freeze-reading" and "Stability" with titration mode and timed stability for ISE. Recalibration alarm, self-diagnosis messages. Password alphanumeric for calibration management and memory deletion. 2 USB outputs for connecting external keyboard (included) and PC. RS232 port for printer connection. Magnetic stirrer with independent control (optional). Quick manual online. Free downloadable PC software. IP54 keyboard, 3-year warranty on the electronic part. Without electrode, S7 / BNC cable, NT 55 temperature probe, electrode holder support, magnetic stirrer with adjustable speed, external keyboard, colored pads, USB cable, and power supply.
| REGULATIONS | |
| Regulations | CE |
| PERFORMANCE | |
| Accuracy (pH) | ± 0.002 |
| Accuracy (Temperature) | ± 0.2 ° C |
| ISE measuring range (max.; min.) | 19999 mg / l; 0.001 mg / l |
| mv measuring range (max.; min.) | 2000; -2000 |
| ORP resolution | 1 / 0.1 mV |
| pH measuring range (max.; min.) | + 20,000; - 2,000 |
| pH resolution | 0.1 / 0.01 / 0.001 |
| Temperature compensation | 0.0 ... 100.0 ° C |
| Temperature measuring range (max.; min.) | + 120.0 ° C; - 20.0 ° C |
| Temperature resolution | 0.1 ° C |
| Working temperature (max.; min.) | + 45 ° C; 0 ° C |
| FEATURES | |
| Analog view | Yes |
| Calibration report | Yes, printable. For pH parameters also graph report |
| DHS compatible | Yes |
| Display | Backlight colored high definition TFT |
| Electrode status indication | Yes, with icon |
| GLP | Yes |
| GLP calibration | Yes |
| Inputs | BNC - RCA - banana 4 mm |
| ION calibration points | 2 ... 5 |
| IP protection | IP 54 |
| ISE measuring unit | mg / l - g / l - mol / l |
| Memory / Datalogger | 1000 data |
| Multilanguage | Eng - Ita - Deu - Esp - Fra - Cze |
| Online help | Yes |
| Output | USB - USB type B - RS232 |
| Password | Yes, 4 alphanumerical scripts |
| PC connection | Yes |
| pH alarm range | Yes |
| Points of calibration pH | 1 ... 5 automatic values / 1 ... 5 custom values |
| Printer connection | Yes |
| Stability criteria | 3 levels |
| Standard approved pH | USA - NIST - DIN 19266 - 5 custom values |
| Stirring speed control | Stirrer with independent control |
| Timer calibration due | Yes |
| POWER SUPPLY | |
| Power supply | 100 - 240 V / 50 - 60 Hz |
| DIMENSION AND WEIGHT | |
| Dimension (LxWxH) | 324 x 185 x 56 mm |
| Weight | 1255 g |
| Brand | Giorgio Bormac s.r.l |
|---|